Novice

NON-RESIDENT’S PERMANENT ESTABLISHMENT – What changed in Slovenian legislation in 2024

The concept of permanent establishment enables the Contracting State to tax the profit of an enterprise of another Contracting State. When the enterprise carries out the business in another Contracting State through a permanent establishment, the profit of enterprise attributed to such business unit may be taxed in the state where the permanent establishment is located, but only such amount of profit, which is attributed to that permanent establishment.Third paragraph of OECD Model Convention states that:» A building site or construction or installation project constitutes a permanent establishment only if it lasts more than twelve months.«Twelve months period is also the period agreed in most Double Tax Treaties that Slovenia signed.In 2024 Slovenia changed its Corporate Income Tax Act in a way that a building site or construction or installation project constitutes a permanent establishment if it lasts more than six months.Implemented changes may result in an additional administration …

Obstoj stalne poslovne enote nerezidenta – časovni kriterij po ZDDPO-2 in mednarodnih sporazumih

Ali imate tujega poslovnega partnerja, ki za vas izvaja storitve na gradbišču, ki lahko trajajo več kot 6 mesecev?Ali ste morda računovodja v družbi, ki ima odprta gradbišča na katerih delajo tuji izvajalci del?

Dajte jih opozoriti na spremembo časovnega kriterija obstoja stalne poslovne enote nerezidenta, da se bodo na novo ureditev lahko primerno odzvali.

Kaj je bila sprememba?Državni zbor je v začetku letošnjega leta sprejel novelo zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2T) s katero se spreminja časovni kriterij v zvezi z vprašanjem obstoja stalne poslovne enote nerezidenta v primerih obstoja gradbišča, projekta gradnje, montaže ali postavitve ali nadzora v zvezi z njimi na ozemlju RS. Skladno s spremembo drugega odstavka 6. člena ZDDPO-2 kot stalna poslovna enota nerezidenta tako šteje tudi gradbišče, projekt gradnje, montaže ali postavitve ali nadzor v zvezi z njimi, če dejavnost oziroma posli trajajo dlje kot šest mesecev. Pred tem je bilo v zakonodaji …

Predlagana davčna obravnava za deleže ali delnice zaposlenih v start-upih

V zadnjih letih smo priča hitremu razvoju inovativnih zagonskih podjetij, ki pomembno vplivajo na razvoj gospodarstva v Sloveniji. Pomemben del njihove uspešnosti pa izhaja tudi iz načina, kako motivirajo in zadržujejo ključne zaposlene. Ena izmed učinkovitejših metod je vključevanje zaposlenih v lastništvo podjetja prek delnic ali deležev. Nedavni predlog zakona, ki se nanaša na obdavčitev teh prejemkov, prinaša več sprememb, ki bi lahko pomembno vplivale na poslovanje teh podjetij in njihove zaposlene.

Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o dohodnini, ki je bil v začetku septembra 2024 potrjen s strani Vlade RS in poslan v Državni zbor, med drugimi spremembami uvaja tudi posebno obravnavo dohodkov, ki jih bodo prejeli zaposlenih v inovativnih zagonskih podjetjih (t.i. start-upih).  

Glavni cilj predloga je zagotovo zelo smiseln, in sicer gre za odlog (zamik) izračuna davčne obveznosti. Hkrati pa zakon uvaja še možnost znižanja davčne obveznosti v primeru tovrstnega dohodka prek:

upoštevanja negativnih razlik iz …

PRAVICA DO ODKLOPA

V novembru 2023 je bil v Uradnem listu RS objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih, ki je prinesel kar nekaj novosti, med drugim trenutno najbolj aktualno pravico do odklopa. ZDR-1 nalaga delodajalcem, da najkasneje do 16.11.2024 zagotovijo ustrezne ukrepe za zagotovitev pravice do odklopa.

Pravica do odklopa postaja vse bolj pomembna v sodobnem delovnem okolju, v katerem so tehnologija in digitalna komunikacija neizogibni del vsakdanjika in kjer se zadnja leta od zaposlenih že skoraj pričakuje, da so za delodajalca ves čas dosegljivi. Z uzakonitvijo pravice do odklopa se stremi k cilju imeti motivirane, zadovoljne in produktivne zaposlene, poleg tega pa se stremi tudi k cilju zmanjševanja tveganja za izgorelost in druge negativne posledice nenehne dosegljivosti.

Kaj pomeni pravica do odklopa (right to disconnect)?

Pravica do odklopa pomeni pravico zaposlenih, da se izven delovnega časa odklopijo od digitalnih orodij za namene opravljanja delovnih obveznosti, vključno z informacijsko in komunikacijsko …

Ste si že pogledali predlog zakona o izmenjavi elektronskih računov?

Na spletni strani e-demokracija je bil že v juliju objavljen Predlog Zakona o izmenjavi elektronskih računov in drugih elektronskih dokumentov (https://e-uprava.gov.si/si/drzava-in-druzba/e-demokracija/predlogi-predpisov/predlog-predpisa.html?id=16826).

Zakon je za podjetja in podjetnike pomemben ker:Bo zahteval uveljavitev in izmenjavo e-računov med vsemi poslovnimi partnerji inVsi e-računi se bodo posredovali tudi na FURS

Če bo zakon sprejet naj bi se začel uporabljati za poslovanje med podjetji z 1. junijem 2026.

Donacije – kakšne so morebitne davčne posledice glede na to kdo daje pomoč in kdo jo prejme?

Pogled na povzročeno škodo kot posledico poplav, ki so Slovenijo prizadele 4.8.2023 je redkokoga pustil ravnodušnega. Število organizacij, ki so pripravljene ponuditi pomoč prizadetim se tako vsak dan povečuje, hkrati s tem pa se pojavlja nemalo vprašanj kakšna je davčna obravnava te pomoči – bodisi v denarju bodisi v naravi.

Pri donacijah je potrebno paziti na več vrst davkov:

Davek od dohodka pravnih oseb (DDPO) – če je donator ali prejemnik donacije pravna osebaAli so stroški donacij davčno priznaniKdaj se prizna olajšava za dano donacijo  inDavčna obravnava prejetih donacijNeprofitne organizacijeGospodarske družbe in podjetnikiDohodninaDavčna obravnava prejete pomoči na strani prejemnikaČe je fizična osebaČe je podjetnikDDV Treba je paziti tudi na to, da so dane donacije – predvsem tiste, ko nekdo podari blago ali brezplačno opravi storitev – ustrezno obravnavane za namene DDV

Spodaj podrobneje predstavljamo na kaj morajo z vidika davkov paziti družbe in posamezniki, ki dajejo donacije in tudi na kaj morajo biti …

NAMENITEV DELA DOHODNINE ZA NEPROFITNE ORGANIZACIJE

Davčni zavezanec rezident lahko zahteva, da se do 1 % dohodnine, odmerjene po zakonu, ki ureja dohodnino, od dohodkov, ki se vštevajo v letno davčno osnovo, nameni za financiranje upravičencev do donacij, ki so nevladne organizacije, politične stranke, reprezentativni sindikati ter registrirane cerkve in druge verske skupnosti.

Če bi to opcijo izkoristili vsi zavezanci bi se lahko na računu upravičenih prejemnikov prelilo več kot 21 mio EUR sredstev.

Postopek za namenitev dela dohodnine za donacije je zelo enostaven in kratek. Najprej na seznamu upravičencev do donacij za leto 2022 najdemo želenega upravičenca. S tem se prepričamo, da je upravičen do donacije. Upravičenca lahko najdemo po imenu ali davčni številki.

V naslednjem koraku se prijavimo v aplikacijo e-Davki (obrazec lahko oddate tudi osebno ali po pošti pri pristojnem finančnem uradu). V aplikaciji med obrazci poiščemo obrazec Doh-Don in ga izpolnimo ter oddamo.

Pri namenitvi dela dohodnine za donacije ni nujno, da celotno donacijo namenimo …

Digitalizacija komunikacije s Finančno upravo Republike Slovenije

Ker je vlaganje različnih vlog po pošti časovno zamudno, se zastavlja vprašanje, kaj vse lahko na FURS pošljemo po elektronski poti. Z elektronskim vlaganjem dokumenta prihranimo na:

času – ni treba več fizično na pošto indenarju – ni treba plačati poštnine.

Prednost elektronskega vlaganja je tudi, da imamo dokazila o tem, kdaj smo kakšen dokument vložili ter jih imamo shranjena na računalniku (se ne bodo izgubila).

Elektronsko vlaganje dokumentov

Prek eDavkov lahko vlagate različne dokumente, tudi tiste, za katere ni predviden obrazec. To lahko storite prek storitve Lastni dokument – Obrazec NF-LD. Obrazec se vedno vlaga le preko uporabniškega računa družbe ali posameznika, za katerega se vlaga. Torej naša družba ne more – kljub temu, da imamo pooblastilo za zastopanje stranke – npr. pritožbe vložiti preko našega uporabniškega računa, ampak nas mora stranka pooblastiti za dostop in vlaganje obrazca Lastni dokument na njihovem uporabniškem računu.

Obrazec NF-LD

Obrazec NF-LD je namenjen vlaganju dokumentov, ki še …

Kdaj se šteje, da je nepremičnina, delež ali delnica odtujena? Je res vedno merodajen samo datum podpisa pogodbe?

Čas odsvojitve kapitala lahko pomembno vpliva na davčno obveznost prodajalca nepremičnine ali deleža v družbi. Pomemben je zaradi dveh vprašanj:

Kdaj je treba vložiti napoved zavezanca za odmero dohodnine (oziroma kot bomo predstavili spodaj kdaj je rok za vložitev vloge za uveljavljanje odloga ugotavljanja davčne obveznosti) inKakšen je bil čas posedovanja kapitala – kar lahko vpliva na stopnjo dohodnine na kapitalski dobiček.

Splošno pravilo pri dohodnini je, da trenutek obdavčitve dohodka nastane v trenutku, ko je dohodek izplačan. To velja za plače, najemnine, dividende…

Za določene vrste dohodkov, pa Zakon o dohodnini predvideva izjeme – kot je recimo obdavčitev dohodkov iz dejavnosti in kapitalske dobičke.

Zakon o dohodnini (ZDoh-2) tako v 102. členu kot čas odsvojitve kapitala šteje datum sklenitve pogodbe ali drugega pravnega posla oziroma datum pravnomočnosti sodne odločbe ali dokončnosti odločbe upravnega organa, na podlagi katerih je fizična oseba odsvojila kapital. V primeru prenehanja gospodarske družbe, zadruge ali druge oblike organiziranja …